Lengyel történelmi filmek vetítése az Urániában
2018. szeptember 13. (csütörtök) — december 17. (hétfő)
Uránia Nemzeti Filmszínház
1088 Budapest, Rákóczi út 21.
Az idei Lengyel Filmtavasz a szabadság fogalmát kutatta, szemléltetve annak többféle arcát és dimenzióját. Ugyanez a kérdés vetődik fel a Függetlenül c. lengyel történelmi filmsorozatban is, mely 2018. szeptember 13. és december 17. között lesz látható az Uránia Nemzeti Filmszínházban.
Abban a különleges évben, amikor Lengyelország a függetlensége visszaszerzésének 100. évfordulóját ünnepli, a lengyel filmművészet kilenc remekművét mutatjuk be, melyek tematikailag öt évtizedet karolnak fel: 1920-tól 1970-ig. Mindegyikük a lengyel történelem egy-egy drámai szakaszát ábrázolja az egyéni emberi sorsokon keresztül. A varsói csata, 1920 c. filmmel felidézzük a lengyel-szovjet háborút, mely során a magyar segítségnek köszönhetően a lengyel hadseregnek sikerült visszavernie a bolsevik Oroszország támadását, megállítva a kommunista forradalom terjedését. Sajnos csupán 20 évre, így a többi filmben a nézők szembesülnek a II. világháború és az azt követő kommunista diktatúra borzalmaival. Olyan hétköznapi emberek sorsát ismerhetik meg, akik a legkegyetlenebb időkben éltek, és a legtragikusabb, legnehezebb döntések előtt álltak.
A legkiválóbb lengyel filmkészítők egy olyan különleges időutazásra hívják meg a nézőket, melyen a saját művészi érzékenységük prizmáján keresztül mutatják be a történelmi eseményeket. Az Oscar-díjas Polański és Pawlikowski filmrendezők, valamint Smarzowski, Bugajski, Krauze, Zaorski, Komasa és Hoffman világszerte elismert munkássága garanciát jelent arra, hogy ez az utazás feledhetetlen lesz.
Mindenkit szeretettel várunk!
Joanna Urbańska, a budapesti Lengyel Intézet igazgatója
Menjünk holnap moziba / Jutro idziemy do kina | 1938-1939
PL, 2007, 100’ | rendezte: Michał Kwieciński
Nyitófilmünk három barát, három a nagybetűs élet küszöbén álló fiatalember története. 1938-at írunk, amikor érettségiznek. Ketten katonatiszti iskolába kerülnek, egyikük orvosnak készül. Úgy hiszik, a barátságuk örökre szól, ám a háború brutálisan beleszól az életükbe.
Volhínia / Wołyń | 1939-1943
PL, 2016, 150’ | rendezte: Wojciech Smarzowski
A Lengyel Filmdíjakkal elhalmozott szerelmes és háborús dráma arra keresi a választ, mi válthatta ki azt a barbár népirtást, amit az ukrán nacionalisták követtek el a Második Lengyel Köztársaság állampolgárai – lengyelek, zsidók, örmények, csehek és más nemzeti kisebbségek tagjai – ellen. A film megtekintését 18 év alatt nem ajánljuk.
A varsói felkelés / Powstanie Warszawskie | 1944
PL, 1944/2014, 87’ | rendezte: Jan Komasa
„A világ első non-fiction háborús drámáját” az teszi különlegessé, hogy teljes egészében eredeti, 1944 augusztusában készült archív felvételekből állították össze. A film a varsói felkelésről mesél két fiatal riporter szemével, akik filmszalagra rögzítik a drámai eseményeket.
A Királyok anyja / Matka Królów | 1933-1953
PL, 1982, 127’ | rendezte: Janusz Zaorski
A Berlinalén Ezüst Medve-díjjal elismert film két évtizedet tár elénk a Król család krónikájából, akiknek neve magyarul királyt jelent. Az özvegy anya és négy fia története a XX. század legnehezebb időszakára esik, amikor nehéz döntéseket kell hozni családon belül is.
A zongorista / The Pianist | II. világháború
FR/PL/DE/UK/USA, 2002, 150’ | rendezte: Roman Polański
„Életem legfontosabb filmje” – nyilatkozta a rendező a három Oscar-díjjal elismert alkotásról, amely Władysław Szpilman visszaemlékezései nyomán készült. A holokausztot a varsói gettóban túlélt zongoraművész igaz története Adrian Brody fantasztikus alakításában elevenedik meg a mozivásznon.
A varsói csata, 1920 / 1920 Bitwa Warszawska | 1919-1920
PL, 2011, 115’ | rendezte: Jerzy Hoffman
Tabló a világtörténelem egyik legjelentősebb ütközetéről, amely egész Európa sorsát megváltoztatta. A fiktív szereplők mellett történelmi személyek, így Józef Piłsudski marsall, Tadeusz Rozwadowski tábornok, Wieniawa-Długoszowski ezredes, de Vlagyimir Lenin és Joszif Sztálin is felbukkannak a filmvásznon.
Kihallgatás / Przesłuchanie | 1950-es évek
PL, 1982, 115’ | rendezte: Ryszard Bugajski
Antonia Dziwisz énekesnőt egyik este váratlanul letartóztatják. A kommunista állambiztonság börtönében ébred. Kegyetlen vallatás veszi kezdetét. A filmet csak a rendszerváltáskor engedték bemutatni. 1990-ben debütált Cannes-ban, ahol Krystyna Janda elnyerte a legjobb női alakítás díját.
Fekete csütörtök. Janek Wiśniewski elesett / Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł | 1970
PL, 2011, 105’ | rendezte: Antoni Krauze
A diktatúra karhatalami erői által brutálisan szétvert 1970-es gdyniai tüntetés drámai eseményeinek nagyszabású filmes rekonstrukciója. Krauze filmje fájdalmas, lírai, egyúttal személyes alkotás arról, hogy mennyire fontos az, amit az emberi tudat rejt, mennyire fontos az igazság ismerete.
Hidegháború / Zimna wojna | 1950-es, 60-as évek
PL/FR/UK, 2018, 90’ | rendezte: Paweł Pawlikowski | Magyarországon forgalmazza a Mozinet
Az évtizedeken és országhatárokon átívelő szerelmi történetben két művész kapcsolata bontakozik ki. A férfi nyugatra disszidál, a nő a kommunista rendszerben próbál érvényesülni. Telnek az évek, de a köztük lévő vonzalom úgy tűnik, hogy erősebb az őket körülvevő világnál. A Cannes-ban a legjobb rendezés díjával elismert filmet premier előtt vetítjük!